Policki Nurt


Policki Nurt, historycznie znany jako Pölitzer Fahrt do 1945 roku, to ujściowy odcinek rzeki Łarpi, który obecnie stanowi istotny element krajobrazu miasta Police, położonego na Pomorzu Zachodnim. Rzeka ta, w przeszłości, była oddzielnym ramieniem wód Odry.

Geograficznie, Policki Nurt usytuowany jest na północny wschód od Polic, otoczony wyspami Kiełpińskim Ostrowem oraz Polickimi Łąkami. Woda ta pełni ważną rolę, łącząc Jasienicę i Domiążę, co czyni ją kluczowym elementem hydrograficznym regionu.

Warto również wspomnieć, że w wyniku budowy Zakładów Chemicznych Police oraz Portu Police, obszar Polickiego Nurtu został przepleciony licznymi groblami, które zmieniły jego naturalny bieg. Zmiany te miały istotny wpływ na ekologiczny stan rzeki oraz otaczającego ją ekosystemu.

Wody Polickiego Nurtu, w połączeniu z wodami głównego nurtu Odry – Domiąży oraz innymi odnogami, w tym z Łarpią, otaczają największą wyspę Polic – Polickie Łąki. Ten rejon jest nie tylko znaczący pod względem ekologicznym, ale również historycznym, bowiem w pobliżu znajdowało się osiedle Czapliniec.

W obecnych czasach w bliskiej odległości od Polickiego Nurtu zlokalizowany jest port morski w Policach, co podkreśla strategiczne znaczenie tej części regionu. W 1949 roku nazwa Policki Nurt została urzędowo wprowadzona, zastępując wcześniejszą, niemiecką nazwę Pölitzer Fahrt, co odzwierciedla zmiany historyczne w obszarze.

Przypisy

  1. Zarządzenie Ministra Administracji Publicznej z dnia 17.09.1949 r. (M.P. z 1949 r. nr 76, poz. 947, s. 9)

Oceń: Policki Nurt

Średnia ocena:4.64 Liczba ocen:15