Bardo, które do 1945 roku nosiło niemiecką nazwę Schanze, stanowi interesujący obiekt fizjograficzny typu szaniec, zlokalizowany w Policach. Znajduje się on na malowniczej wyspie Polickie Łąki, w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Domiążą.
To miejsce jest nie tylko ważne z perspektywy historycznej, ale także przyrodniczej, ukazując unikalne walory geograficzne regionu.
Historia
Na początku XX wieku w malowniczym Bardzie, położonym nad rzeką Odrą, znajdowała się plaża oraz prom wodny SS Randow, który kursował do pobliskiej Świętej. Przed wybuchem I wojny światowej, obszar ten zamieszkiwały tylko dwie osoby, co podkreśla jego pierwotny, spokojny charakter. W latach 1939–1945 Bardo stało się częścią obszaru znanego jako Wielkie Miasto Szczecin.
W trakcie II wojny światowej miejscowość nie doznała większych zniszczeń. W kwietniu 1945 roku została przejęta przez wojska radzieckie, w ramach operacji prowadzonej przez 2 Front Białoruski, który obejmował również 2 Armię Uderzeniową. Tereny te znalazły się pod administracją polską w wyniku decyzji z września 1946 roku, kiedy to proceder likwidacji tzw. Enklawy Polickiej stał się faktem.
Warto dodać, że polska nazwa „Bardo” została oficjalnie wprowadzona rozporządzeniem Ministra Administracji Publicznej, które miało miejsce 17 września 1949 roku.
Przypisy
- Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych – miejscowości – format XLSX, Dane z państwowego rejestru nazw geograficznych – PRNG, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 01.01.2023 r.
- Tadeusz Białecki: Słownik współczesnych nazw geograficznych Pomorza Zachodniego z nazwami przejściowymi z lat 1945-1948. Szczecin: Książnica Pomorska, 2002 r., s. 21. ISBN 83-87879-34-7.
- Tadeusz Białecki: Słownik nazw fizjograficznych Pomorza Zachodniego. Szczecin: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego, 2001 r., s. 35. ISBN 83-7241-201-4.
- Pölitz na Meyers Orts- und Verkehrs-Lexikon des Deutschen Reichs.
- M.P. z 1949 r. nr 76, poz. 947.
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Cmentarz komunalny przy ul. Tanowskiej w Policach | Muzeum Historyczne „Skarb” w Policach | Port morski Police | Stare Miasto (Police)Oceń: Bardo (Police)