W sercu zachodniopomorskiego regionu, Nowe Miasto to nie tylko zwykła dzielnica, lecz również zespół osiedli, które tworzą niezwykle dynamiczną część miasta Police.
To miejsce, w którym historia łączy się z nowoczesnością, a mieszkańcy cieszą się z dogodności współczesnego życia w bliskim sąsiedztwie urokliwej przyrody.
Charakterystyka
Nowe Miasto w Police składa się z czterech charakterystycznych osiedli, które tworzą zintegrowaną przestrzeń mieszkaniową. Wyróżniamy osiedle Dąbrówka, osiedle Gryfitów, osiedle Księcia Bogusława X oraz osiedle Anny Jagiellonki.
Urbanistyka
W tej okolicy przeważa nowoczesna zabudowa, w postaci dużego kompleksu mieszkaniowego, który znacząco wpłynął na krajobraz Polic. Granice dzielnicy są jednocześnie granicami miasta, a wschodni odcinek wyznacza północna terenu Szczecina, która sąsiaduje z Parkiem Leśnym Mścięcino, korzystającym z uroków Puszczy Wkrzańskiej, dostępnej w tym rejonie poprzez Puszczę Wkrzańską. Z zielenią otaczającą Nowe Miasto możemy się zapoznać w lasach Puszczy, które rozciągają się od strony południowej, a także na zboczach Wzgórz Warszewskich oraz na zachodzie, w Równinie Polickiej, gdzie zlokalizowane jest to osiedle. Nowe Miasto jest oddzielone od Starego Miasta przez trasę kolejową Szczecin-Police-Trzebież.
Osiedle Dąbrówka to historycznie najstarsze osiedle w Nowym Mieście, którego budownictwo zaczęło się w pierwszej połowie XX wieku, w bliskim sąsiedztwie drogi, która łączy Stare Miasto Polic z pobliską wsią Siedlice. Ekspansję tego terenu ogólniej związano z uruchomieniem Zakładów Chemicznych Police w latach 60. XX wieku, co przyczyniło się do szybkiego rozwoju, w tym powstania osiedla Chemik, znanego również jako Police-1 do Police-7, które zostało podzielone na mniejsze osiedla w 1997 roku.
W osiedlu Gryfitów znajduje się wiele instytucji, takich jak Starostwo Powiatu Polickiego, szpital współpracujący z Pomorską Akademią Medyczną, a także basen, stadion sportowy mieszczący się przy ul. Siedleckiej, oraz Miejski Ośrodek Kultury, w którym znajduje się Galeria Historyczna Polic oraz Galeria „Obok” i kino. Na skwerze Jana Pawła II oraz w obszarze cmentarza komunalnego przy ul. Tanowskiej znajduje się również las Puszczy Wkrzańskiej, który oddziela Stare Miasto od wsi Tanowo (droga wojewódzka nr 114).
Na południu, osiedla Księcia Bogusława X oferuje mieszkańcom różnorodne możliwości wypoczynku w kompleksie Ośrodka Sportu i Rekreacji. W północno-wschodniej części osiedla Anny Jagiellonki usytuowany jest kościół św. Kazimierza Królewicza, który uznawany jest za najludniejszą parafię w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, oraz Park Solidarności. Ulica Wyszyńskiego łączy osiedla Księcia Bogusława X z Anną Jagiellonką, a także planowana jest budowa nowego osiedla, które ma pełnić rolę nowoczesnego centrum Polic.
Rozrywka i turystyka
Galeria Historyczna Polic
Galerię Historyczną Polic założono w 1997 roku z inicjatywy Jana Matury. Ośrodek ten, umiejscowiony przy Miejskim Ośrodku Kultury, prowadzi zajęcia dydaktyczne i organizuje wycieczki terenowe. W jego zbiorach znajdują się interesujące eksponaty ilustrujące osadnictwo na tych terenach, makiety historycznych budynków oraz cenne pamiątki związane z historią Polic oraz Pomorza.
Galeria „Obok”
Galeria „Obok” jest miejscem, gdzie spotykają się artyści z Pomorza Zachodniego oraz Meklemburgii – Pomorza Przedniego i Berlina. Oprócz wystaw z dziedziny sztuki, prowadzi także działania edukacyjne i jest integralną częścią Miejskiego Ośrodka Kultury przy ul. Siedleckiej.
Kino/Teatr
Sala kinowo-teatralna, zlokalizowana również w Miejskim Ośrodku Kultury przy ul. Siedleckiej, oferuje mieszkańcom bogaty program kulturalny.
Imprezy cykliczne
- Polickie Dni Muzyki „Cecyliada” – odbywające się corocznie od 1996 roku, w okresie jesiennym,
- Międzynarodowe Dni Polic – Dni Chemika – doroczne wydarzenie, które odbywa się latem.
Kompleks rekreacyjno-sportowy
Na osiedlu Księcia Bogusława X, przy ul. Piaskowej, znajduje się kompleks Ośrodka Sportu i Rekreacji, w którym mieszkańcy mogą korzystać z wielu form aktywności fizycznej.
Szlaki w Puszczy Wkrzańskiej
- Szlak Policki, który prowadzi z okolic Starego Miasta przez obszar lasów w kierunku wschodnim aż do Bartoszewa,
- Szlak „Puszcza Wkrzańska”,
- Zielona Ścieżka Zdrowia (Ekologiczna Ścieżka Rekreacyjno – Dydaktyczna w Policach).
Hotel
- Hotel przy ul. Wróblewskiego (os. Gryfitów)
Dojazd ze Szczecina
- SPPK obsługujące linie autobusowe F, 101, 102, 103, 106, 107 oraz 524 i 526
Główne ulice
- Ulica Tanowska,
- Ulica Siedlecka,
- Ulica Józefa Piłsudskiego,
- Ulica Wyszyńskiego,
- Ulica Roweckiego,
- Ulica Piaskowa.
Komunikacja
- Droga wojewódzka nr 114 prowadzi z Polic w kierunku zachodnim do Tanowa, a następnie kontynuowana jest do Dobieszczyna i Szczecina,
- W kierunku wschodnim, droga ta prowadzi do Starego Miasta oraz Jasienicy, a także do wsi Trzebież i Nowego Warpna.
- Lokalne linie autobusowe SPPK: 102, 103, 106, 107, 109, 111, a także linia samorządowa (LS). Szczegółowe informacje dotyczące rozkładów jazdy oraz tras można znaleźć w artykułach o komunikacji miejskiej w Policach oraz autobusowej w Szczecinie.
- Urzędy pocztowe: Police-2 (kod 72-010) oraz Police-5 (kod 72-009).
Zieleń miejska
- Park Solidarności – zlokalizowany między ul. Piłsudskiego a ul. Wyszyńskiego, utworzony z fragmentów lasów Puszczy Wkrzańskiej, z drzewostanem sosnowym,
- Skwer Jana Pawła II – ciągnący się wzdłuż ul. Piłsudskiego na przestrzeni około 1 km, przylegający do Puszczy Wkrzańskiej, posiadający pomnik Jana Pawła II oraz kapliczkę Matki Boskiej Fatimskiej.
Pomnik Jana Pawła II
Pomnik Jana Pawła II umiejscowiony jest we wschodniej części Skweru Jana Pawła II, na Osiedlu Gryfitów przy ul. Piłsudskiego. Dzieło polskiego rzeźbiarza Czesława Dźwigaja przedstawia papieża w symbolicznej scenie łodzi.
Pozostałe obiekty w kategorii "Osiedla":
Osiedle Anny Jagiellonki (Police) | Osiedle Dąbrówka (Police) | Osiedle Gryfitów (Police) | Jasienica (Police) | Mścięcino | Osiedle Chemik (Police) | Osiedle Księcia Bogusława X (Police)Oceń: Nowe Miasto (Police)