Kościół św. św. Apostołów Piotra i Pawła w Policach-Jasienicy


Kościół pod wezwaniem św. św. Apostołów Piotra i Pawła w Policach-Jasienicy to bez wątpienia obiekt o dużym znaczeniu historycznym i kulturowym. Jest to najstarszy z trzech czynnych obecnie kościołów w tym mieście, co czyni go miejscem o szczególnej wartości dla lokalnej społeczności.

Usytuowany przy ulicy Kościelnej 4, ten zabytkowy kościół przyciąga zarówno wiernych, jak i turystów, oferując im nie tylko duchowe przeżycia, ale także możliwość podziwiania architektury oraz atmosfery sprzyjającej refleksji. To doskonały przykład historycznego dziedzictwa regionu, któremu należy poświęcić uwagę podczas wizyty w Policach-Jasienicy.

Historia i architektura

Kościół, który obecnie znajduje się w Policach-Jasienicy, ma bogatą historię sięgającą końca XIII wieku. Pierwsza świątynia, poświęcona Świętemu Krzyżowi, wzmiankowana była w dokumentach z roku 1299 i była zbudowana z drewnianych bali. Niestety, nie przetrwała długo; w XIV wieku, po tragicznym pożarze, nastąpiła jej przebudowa. Do odbudowy wykorzystano materiały takie jak piaskowiec oraz kamienie polne.

Na przełomie XVII i XVIII wieku kościół popadł w ruinę, co doprowadziło do jego rozbiórki i odbudowy w stylu gotyckim w 1725 roku. Z pierwotnej konstrukcji ostatecznie ostała się jedynie kaplica. W tym czasie dobudowano również wieżę od strony zachodniej. Na przestrzeni XVIII wieku, wieloprzęsłowa nawa kościelna uległa skróceniu.

Rok 1858 przyniósł kolejny pożar, po którym nastąpiła ryzykowna, acz konieczna, przebudowa. Wówczas nad nawą zainstalowano nową wieżę, a wschodnią część kościoła wzbogacono o prezbiterium. W XX wieku do budowli dołączono kruchtę, co znacznie zmieniło jej architektoniczny charakter.

Warto zauważyć, że świątynia ta była integralną częścią klasztoru augustianów, który istniał w tej lokalizacji aż do reformacji w księstwie pomorskim. Obecna parafia katolicka pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła została ustanowiona 29 czerwca 1947 roku i przynależy do dekanatu Police. Coroczny odpust parafialny odbywa się 29 czerwca.

W prezbiterium kościoła znajduje się również cenny obraz z 1858 roku, przedstawiający „Chrystusa w rozmowie z Marią i Martą”, namalowany w technice olejnej na płótnie. W 2017 roku wnętrze kościoła wzbogaciło się o organy, które pochodzą z kościoła św. Stanisława Kostki w Szczecinie i były zainstalowane w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie.

Zdjęcia

W tym miejscu chcielibyśmy przedstawić zbiór zdjęć związanych z Kościołem św. św. Apostołów Piotra i Pawła w Policach-Jasienicy.

W poniższej tabeli znajdują się informacje na temat parafii dekanatu Police:

  • Wniebowzięcie NMP
  • Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny w Policach
  • św. Kazimierz w Policach
  • św. Apostołowie Piotr i Paweł w Policach
  • Najświętsze Serce Pana Jezusa
  • Podwyższenie Krzyża
  • Narodzenie Najświętszej Maryi Panny

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo zachodniopomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 12.05.2010 r.]
  2. Zabytkowe organy w Policach Jasienicy. Radio Szczecin [dostęp 02.09.2017 r.]
  3. Kościół Szczecińsko-kamieński [online], www.szczecin.kuria.pl [dostęp 24.11.2017 r.]
  4. Jasienica - kościół poaugustiański. architektura.pomorze.pl. [dostęp 24.05.2009 r.]

Oceń: Kościół św. św. Apostołów Piotra i Pawła w Policach-Jasienicy

Średnia ocena:4.83 Liczba ocen:20